تبلیغات
معماری - ۱۰ گام تا مجوز ساخت و ساز
[font=tahoma][/font]

۱۰ گام تا مجوز ساخت و ساز

گام به گام با همراه شوید تا به راحتی بتوانید مجوز ساختمان سازی بگیرید.

قصد دارید که یک آپارتمان بسازید؟ می خواهید خانه کلنگی تان را پایین بریزید و به جایش یک خانه شیک و جدید بالا ببرید؟ خب این کار نیاز به مجوز دارد؛ مجوزی که به شما اجازه میدهد خانه قدیمی را تخریب کنید و و خانه ای نو بسازید. کم کم باید باور کنیم که خانه های قدیمی محله ها جایشان را به ساختمان های سر به فلک کشیده ای می دهند که که روز به روز تعدادشان بیشتر می شود. شهروندان معمولا در فصل سرما سراغِ گرفتن مجوز و پروانه هایساختمان سازی میروند و در فصل گرما سراغ ساخت و ساز. البته این قاعده کلی نیست و می توان در فصل های گرم سال هم سراغ مجوز ساخت و ساز رفت. اگر قصد گرفتن مجوز ساخت و ساز از مدیریت شهری دارید مراحل رسیدن به مجوز ساخت و ساز را در اینجا یاد بگیرید.


گام اول: تصمیم گیری

گام دوم: کجا برویم؟ چه ببریم؟

گام سوم: بازدید از ملک شما

گام چهارم: طرح تفصیلی تعیین می کند.

گام پنجم: عقب نشینی ملک

گام ششم: نقشه خانه را تهیه کنید.

گام هفتم: رفع ایراد های نقشه

گام هشتم:عوارض ها را باید بپردازید.

گام نهم: محاسبه های مهندسی

گام دهم: بفرمایید مجوز ساخت و ساز!

 

در ادامه به توضیح این ۱۰ گام میپردازیم.

 

.

گام اول: تصمیم گیری

برای انجام هر کاری، تصمیم گیری اولیه اهمیت بسیار زیادی دارد. گام محکم برداشتن در این مرحله، کمک زیادی در پیمودن ادامه مسیر خواهد داشت. یادتان باشد که برای ساختمان سازی مراحل مختلفی را باید طی کنید و ضمن این کار هزینه ای هم روی دوشتان می گذارد. بد نیست بدانید که برای ساخت هر متر خانه جدید حدود ۵۰۰ هزار تومان باید هزینه کنید. ته جیبتان را نگاه کنید و بعد با حساب و کتاب تصمیم بگیرید.

گام دوم: کجا برویم؟ چه ببریم؟

یکراست برای تشکیل پرونده باید به شهرداری های هر شهر بروید. تهرانی ها البته باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر که در محله های مختلف هستند مراجعه کنند. مدارکی هم باید همراهتان باشد؛ اصل و کپی سند ملک، کارت شناسایی مالک و برگه تسویه حساب عوارض شهرداری. یادتان نرود که با فراموشی این مدارک به مشکل برخواهید خورد. مدارک دیگر را باید در مراحل بعدی تکمیل کنید.

گام سوم: بازدید از ملک شما

پرونده که تشکیل شد، فعلا کار شما تمام است و بقیه مراحل تا اطلاع ثانوی بر عهده مسئولان شهری است. آنها در گام سوم از ملکتان بازدید می کنند تا ابعاد ملک، عرض گذر و بنای ساختمان بررسی شود. این بازدید در صدور مجوز تعداد طبقه های ساختمان جدیدتان موثر خواهد بود. مثلا اگر متراژ خانه شما از یک مقدار مشخصی کمتر باشد نمی توان مجوز بیشتر از ۴ طبقه گرفت.

گام چهارم: طرح تفصیلی تعیین می کند.

تهران هم اکنون دارای طرح تفصیلی است که قوانین ساخت و ساز در هر نقطه از شهر را در آن مشخص کرده اند. کارشناسان طرح تفصیلی در این مرحله وارد عمل می شوند تا مشخص کنند که کاربری ملک در حد جامع و تفصیلی پایتخت دقیقا چه چیز است. در این مرحله مثلا ممکن است متوجه شوید که خانه تان در طرح های شهری قرار دارد.

گام پنجم: عقب نشینی ملک

احتمالا خیلی ها نمی دانند که در معاونت شهرسازی شهرداری ها، بخشی به نام « بروکف » وجود دارد. پرونده تان در این مرحله به این واحد تحویل داده می شود تا مسئولان این بخش، میزان اصلاحی، ابعاد ملک جدید و میزان عقب نشینیساختمان جدیدتان را مشخص کنند. خیلی ها نگران همین میزان عقب نشینی هستند، بالاخره این اتفاق باعث می شود که در ساختمان جدید متراژ خانه تان کمتر شود.

گام ششم:نقشه خانه را تهیه کنید

حالا شما باید آستین ها را بالا بزنید و دست به کار شوید. مسئولان شهری، دستور نقشه ساختمان جدیدتان را به شما تحویل می دهند و شما به عنوان سازنده ساختمان وظیفه دارید که براسا این دستور، نقشه آپارتمانتان را به کمک مهندسان معماری تهیه کنید. حواستان باشد که این نقشه همها نقشه فضایی به حساب می آید که قرار است در آن زندگی کنید، پس برای نقشه کشیدن سراغ مهندسان کاردرست بروید.

گام هفتم:رفع ایرادهای نقشه

اگر نقشه تان مشکلی نداشته باشد که هیچ، اما گاهی در این مرحله، ایرادهایی به نقشه تان وارد می شود که در نهایت اصلاح آنها به نفع خود شماست. به هرحال شما باید نقشه را برای اصلاح دوباره به مهندسان بسپارید. یادتان باشد که ممکن است این مرحله، چند بار تکرار بشود. آنقدر این رفت و آمدها ادامه خواهد یافت تا شما یک نقشه درست و بدون اشکال برای ساخت خانه جدیدتان داشته باشید.

گام هشتم: عوارض ها را باید بپردازید

این مرحله برایتان کمی گران تمام می شود، چون باید هم عوارض ساخت و ساز را پرداخت کنید و هم اگر قصد خرید تراکم را دارید، قیمتش را بپردازید. در این مرحله هم اگر پرداخت عوارض را به تعویق بیندازید، صدور مجوزتان با تاخیر مواجه خواهد شد. خیلی ها هستند که کارشان به دلیل مشکلات مالی در همین مرحله متوقف می شود. آن حساب و کتاب اولیه برای همین موقع ها بود.

گام نهم: محاسبه های مهندسی

تمامی برگه های مهندسی دوباره مورد بررسی قرار می گیرند تا محاسبه های پایانی هم انجام شوند. در این مرحله تذکرهایی هم از سوی مسئولان شهری در خصوص رعایت مسائل مرتبط با بهینه سازی مصرف انرژی یا رعایت اصول اسکلت بندی ساختمان به شما داده می شود. کم کم باید خودتان را برای شروع عملیات ساخت و ساز آماده کنید. تذکرهای شهرداری در این مرحله را جدی بگیرید.

گام دهم: بفرمایید مجوز ساخت و ساز

اگر مراحل گفته شده را به طور مرتب طی کنید مشکلی در گرفتن مجوز ساخت و ساز نخواهید داشت. در این مرحله می توانید مجوز ساخت و ساز را از شهرداری ها تحویل بگیرید. البته تازه کارتان شروع شده است باید سراغ مراحل اصلی ساخت و ساز بروید. تهرانی ها یادشان باشدکه این مراحل گرفتن مجوز را باید در دفاتر خدمات الکترونیک شهر بگذرانند.تاریخ : دوشنبه 11 اسفند 1393 | 04:01 ب.ظ | نویسنده : مهندس رامین حسین خانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.