تبلیغات
معماری - ضوابط و مقررات در طراحی نما ی ساختمان
[font=tahoma][/font]


قبل ازشروع طراحی نما ضروری است نسبت به انتخاب یکی ازدو سبک کلاسیک (استفاده ازسرستون,کتیبه,قوس وسراحی،تناسب و تقارن در فرم) یا مدرن (استفاده ازخطوط و سطوح صاف ،مصالح جدید و پیش ساخته، انعطاف پذیری پیچیدگی و…. ) (طبق تعاریف ارائه شده درصفحات قبل ) اقدام شود.
توجه:استفاده ازنمای کلاسیک در پلاک ثبتی ھایی که سقف آنھا شیبدار می باشد ممنوع است.( به عنوان مثال درشھرک آزاد شھر –کوھک غرب و شرق و شھرک دانشگاه صنعتی شریف ممنوع است )ودربقیه موارد در ھماھنگی باساختمانھای
مجاوربه دوصورت فوق امکان پذیراست.
خط آسمان

- در طراحی خط آسمان به صورت برجسته (پیشانی ) با خطوط صاف ومنظم وشکستھای منطقی به ھمراه استفاده از عناصری مانند پروفیل در قرنیز بالای بام(طیف رنگی روشن –تیره) ,چوب درشکستھاالزامی است واستفاده ازالحاقات ونمایشی مانند گچ بری , مجسمه ,لوزی و…در کل بدنه نما ممنوع می باشد.
- مصالح سقف شیبدار صرفا از جنس سفال طبرستان یا روف تایل به رنگ آجری یا سفالی باشد
جنس و رنگ مصالح:
طراحی بدنه اصلی نما به دو صورت امکان پذیر است:
?-در صورت استفاده از یک نوع مصالح در بدنه موارد زیرالزامی می باشد:
-استفاده از مصالح روشن (تراورتن سفید وکرم یا سیمان شسته روشن) به ھمراه چفت و استفاده از مصالح تیره ممنوع می باشد.
-استفاده ازسنگ ازاره تراورتن قھوه ای یا خاکستری
-استفاده از پروفیل قھوه ای یا به طرح چوب.
-استفاده ازپروفیل قھوه ای یا به رنگ چوب درقرنیز بام(تخت و شیبدار)
?-درصورت استفاده از ترکیب چند نوع مصالح رعایت مواردزیرالزامی می باشد:
-جھت جلوگیری از یکنواختی وایجاد تنوع مطلوب بصری درنما توصیه می شود نما به صورت حجمی (ایجاد برجستگی وفرورفتگی ) باترکیب مصالح به مشخصات زیر طراحی شود:
MDF) -تراورتن صیقلی کرم یاسفید باچفت (با بندکشی خاکستری )+سنگ قیچی (گردویی,لیمویی,شکلاتی ,بژ,سیلوردودی,قرمز) یاسنگ بادبر,تراورتن تیشه ای رزین نشده (بافت دار)+چوب فرآوری شده قابل استفاده درنما
انگلیسی به رنگ(قرمز,قھوھای و….) با بند کشی به رنگ روشن+سنگ ازاره (تراورتن قھوه ای یاتراورتن سیلورخاکستری)
ورودی :
-جنس مصالح مصرفی در ورودی (دیوار حیاط و ورودی مشرف به گذر )باید در ھماھنگی با مصالح استفاده شده در بدنه نما باشد
- طراحی ورودی اصلی ساختمان باتمھیداتی چون ایجاد پیش فضای ورودی (عقب نشینی )حداقل ۴٠ سانتی متر وحداکثر ١٫۵٠ سانتی متر واستفاده ازباغچه وفلاورباکس در ھماھنگی با کل نما الزامی است.
٣٠ رعایت شود. - - رعایت تناسب ارتفاع به عرض ورودی و سردر ورودی ارتفاع بین ٢٠
خط نشست زمین
استفاده از سنگ ازاره به رنگ تیره و به ارتفاع حداقل ۴٠ سانتی مترومصالح مصرفی سنگ تراورتن قھوه ای یا خاکستری سیلور متناسب با رنگ غالب بدنه الزامی است ( این اندازه می تواند به فاصله زمین تا ھمکف بنا امتداد داشته یاشد)
در و پنجره و بالکن :
١٫٨* ١٫٢ و حداکثر ١٫۵ * - نوع و فرم و ابعاد پنجره ھا با توجه به عملکرد فضا طراحی شود.حداقل ١٫٢
-استفاده از پنجره ھای سرتاسری جھت باکس پله مجاز نمی باشد.لازم است ابعاد پنجره ھای باکس پله یک دوم پنجره ھای اصلی باشد
الزامی است. upvc -استفاده از شیشه رفلکس در نما مجاز نمی باشد واستفاده از شیشه ساده دوجداره
-استفاده صرفا نًرده دربالکن ھا (تراس ھا) ممنوع می باشدودرصورت ترکیب با مصالح بنایی بلامانع می باشد.
-رعایت مدولاسیون در طراحی پنجره ھا به منظور ایجاد تنوع و عدم یکنواختی نما توصیه می شود.


استفاده از سنگ در طراحی نمای ساختمان

بیشترین کاربرد سنگ در نمای ساختمان است چرا که نمای ساختمان به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط جوی (باران، یخبندان، آفتاب و آلاینده‌ها)، از اهمیت خاصی برخوردار است. سنگ نما باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا بتواند در برابر این عوامل دوام بیاورد. بنابراین جهت انتخاب سنگ برای استفاده در نمای ساختمان باید به نکات زیر توجه خاص کرد:
۱- نوع آب و هوای منطقه در نظر گرفته شود. سنگی مناسب با شرایط اقلیمی انتخاب گردد. مثلاً در مناطق سرد و مرطوب، سنگ دارای تخلخل بسیار کم باشد وگرنه ممکن است بر اثر یخبندان سنگ متلاشی شود، یا در مکان‌هایی که امکان وزش طوفان شن وجود دارد، در معرض سایش است.
۲- قابلیت صیقل خوردن و برش را داشته باشد.
۳- مقاومت های کششی و خمشی نسبتاً خوبی داشته باشد
۴- ترکیبات کانی شناسایی آن باید در نظر گرفته شود. چون کانی های مضر (کانی‌های آهن) در برابر آب و هوا اکسیده شده و در نتیجه می‌تواند باعث تخریب سنگ شود
۵- بهتر است برآوردی از عمر مفید ساختمان به عمل آید و سنگ نما متناسب با آن انتخاب شود.
۶- در صورت نصب سنگ به روش تر، چسبندگی خوب با ملات داشته باشد
۷- رنگ آن با ثبات باشد
۸- در برابر بخارها و گازها و پرتو آفتاب پایدار باشد
کیفیت سنگ‌های تزئینی و نما به عوامل زیر بستگی دارد:
۱- نوع سنگ
سنگ هایی که به‌منظور تهیه پلاک استخراج می‌شوند شامل انواع سنگ های رسوبی، دگرگونی و آذرین مانند تراورتن، کنگلومرا، مرمریت، مرمر، گرانیت و نظیر آنهاست. نوع سنگ از نظر سنگ شناسی به تنهایی مشخص‌کننده سنگ نیست و غالباً علاوه بر ویژگی های سنگ‌شناسی و ترکیب شیمیایی، عواملی چون شکستگی ها، درز ها، اثرات هوازدگی، خلل و فرج و … در کیفیت سنگ تأثیر دارد که به دلیل وجود همین عوامل معدنی ممکن است غیرقابل استفاده باشد.
۲- رنگ سنگ
در طبیعت رنگ سنگ‌ها متفاوت است، با تغییر جزیی در ترکیب شیمیایی یا شرایط حین تشکیل سنگ، رنگ آن تغییر می‌کند که با توجه به تقاضای بازار و سلیقه مردم ارزش اقتصادی سنگ تغییر می یابد. مثل تراورتن قرمز که نحوه تشکیل و مقاومت آن با تراورتن سفید تفاوتی ندارد اما از نظر قیمت تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای دارند.

طراحی نمای ساختمان – ورودی

طراحی نمای ساختمان

بخش اول: ورودی

طراحی نمای ساختمان برگرفته از همنشینی اجزای اصلی بخش بصری هر ساختمان می باشد که در این بخش به عناصر اصلی آن می پردازیم.

ورودی ساختمان پایه و جزء اصلی عناصر طراحی نما می باشد که نمایانگر کاربری ساختمان است به همین لحاظ نقطه اصلی طرح نمای ساختمان و گویای طرح کلی می باشد.

در طراحی نمای ساختمان با یک حس دعوت کنندگی در عنصر و ورودی از فضای عام بیرونی به فضای دلنشین خصوصی در نظر گرفته شود تا نشانه ای باشد برای معرفی هرچه بهتر عملکرد کلی ساختمان.

تلنگر: متاسفانه بیشتر دیده می شود سازندگان به دلیل کاهش هزینه های ساخت و به صرفه بودن سرمایه گذاری در ساختمان، ورودی برایشان جزءِ بی اهمیت ترین عناصر درهنگام ساخت و فقط در حد رعایت کردن شرایط وضوابط شهرداری می باشد و این عنصر مهم را نادیده می گیرند.

در ادامه می توان به پدیده نوظهور ادغام شدن درِ ورودی پیاده با درِ پارکینگ مخصوصاً در آپارتمانهای ۱۰ واحدی اشاره کرد که مشکل اصلی زمانی بروز می کند که شخص پیاده در حال تردد از درِ ورودی می باشد که همان لحظه شخص دیگری قصد خروج و یا ورود به پارکینگ را داشته باشد! متاسفانه تردد به این شکل مشکلات زیادی را برای اهالی ساختمان به وجود خواهد آورد.

نکته قابل تامل درِ ورودی است، به همان اندازه که درِساده به طراحی نمای ساختمان ضرر خواهد زد به همان اندازه درهای خیلی مجلل و طراحی های علایق شخصیِ ناسازگار با طرح نما، ضربه های جبران ناپذیری به طرح نمای ساختمان خواهد 


طراحی نمای ساختمان – تراس

 بخش سوم: تراس

امروزه تراس در طراحی نمای ساختمان نقش بسیار مهمی ایفا می کند آنچنان که خیلی از خریداران لزوماً به وجود تراس با کاربری متناسب پافشاری می کنند. از این سو باید در طراحی تراس آنطور عمل کرد که باعث نشود حالت موقت و ناپایداری در تصور جداشدن از بدنه ساختمان القلا کند.

تراس را می توان یکی از بهترین ابزار حجمی قابل توجه در طراحی نما دانست چرا که با کمک این فضا می توان فضاهای زیبایی برای ساکنین با چشم انداز جدیدی نسبت به محیط اطراف خود پیدا می کنند و نیز عابران در دید اول حس  فضایی اکتیو برگرفته از بیرون زدگی ها و تو رفتگی ها که نمای ساختمان را روح بخشیده و از حالت سکون و همسطح بودن خارج کرده و گردش چشم را در دید کلی فراهم می آورد. نکته حائز اهمیت استفاده از المان های سایه در نورپردازی برای تاریکی شب است که در تمام مدت شبانه روز تابلویی زنده، با حس گرما بخشی از حجم سنگی سرد را به بیننده القاء خواهد کرد.

طراحی نمای ساختمان – اتصال نمای ساختمان با پیاده رو

خیلی از سازندگان همیشه با مشکلات انتخاب متریال طبقه همکف در ساختمان های جنوبی که اتصال بین کف پیاده رو و نمای ساختمان است را دارند که این عنصر در کنار عنصر ورودی تکمیل کننده و به نحوی مکمل یکدیگر هستند. طبقه همکف ساختمان های جنوبی بیشترین تاثیر بصری و نیز لمس متریال را برای عابرین پیاده ایجاد میکند، پس باید در انتخاب متریال بسیار ریزبینانه و با تامل بیشتری دقت کرد به لحاظ عوامل ذکر شده به طور قابل ملاحظه ای در معرض دید قرار می گیرد.

انتخاب متریال و همچنین رنگ بندی آن قدم دوم روح بخشی به طرح کلی می باشد؛ بنابراین باید دقت نمود متریال مصرفی از استحکام و دوام بالاتری نسبت به اجزاء دیگر داشته باشد تا در نگاه اول به نمای ساختمان احساس ثبات کند.

نکته: ساختمان هایی که طبقه همکف آنها کاربری تجاری دارند همیشه دستخوش تغییراتی از سوی صاحبان می شوند که این موضوع باعث از بین رفتن نشانه خاص ساختمان می گردد.

قابل ذکر است در ساختمان های شمالی دیواره حیاط نقش نمای همکف ساختمان را در طرح نما ایجاد می کند.تاریخ : دوشنبه 11 اسفند 1393 | 03:18 ب.ظ | نویسنده : مهندس رامین حسین خانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.