تبلیغات
معماری - نخستین مسابقه سراسری عکس و کارتون نقد بنا و فضای شهری
[font=tahoma][/font]
نقد فضاهای شهری معاصر کشور، با هدف ترویج نگرش کیفی و ارتقای سطح آگاهی جامعه در رابطه با بنا و فضای شهری یکی از مهمترین ماموریت های تخصصی در مباحث شهرسازی و معماری است.
نخستین مسابقه سراسری عکس و کارتون نقد بنا و فضای شهری

نقد فضای شهری با 2 هدف کلان:
1 – ارتقای سطح آگاهی جامعه در مطالبه کیفیت و حساسیت نسبت به حقوق شهروندی مرتبط با بنا و فضای شهری

2 – ترویج نگاه کیفی به طرح های اجرایی و برنامه های ساماندهی و سیاست گذاری ها در حوزه شهر و بنا، با ماهیت پژوهش محور صورت می گیرد.در این فرآیند استراتژیک، کشف عوامل و زمینه های ایجاد بحران در نظام معماری و شهرسازی و ثبت ارزش های مبتنی بر اصول سازمان یابی فضا و بنا، از اهمیت و الویت ویژه برخوردار است. در تحقق بخشی این اهداف، یکی از ابزارهای مکمل و مهم، بهره گرفتن از رسانه و هنر قدرتمند عکاسی و کاریکاتور است. از این رو معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد نخستین مسابقه سراسری عکس و کارتون «نقد فضای شهری» را برگزار نماید. 

ستاد برگزاری از عموم علاقمندان دعوت می نماید که با ارسال آثار در این رخداد مهم پژوهشی، فرهنگی و هنری مشارکت نمایند. 

موضوع و تعاریف کلی:موضوع محوری این مسابقه «نقد فضای شهری» یا هنجارها و ناهنجاری های فضاهای شهری است. که این عنوان کلی به دو بخش «سیما و منظر شهری» و «زندگی در فضای شهری» تفکیک شده است. 

تعریف موضوعی بخش ها:الف – در «بخش سیما و منظر شهری»، موضوع ها و مضامین زیر مد نظر است: منظر شهری: کلیه عناصر طبیعی و مصنوع، قابل مشاهده از عرصه های عمومی شهر. 

نمای شهری: کلیه سطوح نمایان ساختمان ها اعم از نمای اصلی و نماهای جانبی و نمای بام که از معابر و عرصه های عمومی دیده می شوند. دورنما: مناظر دوردست از درون شهرها، مبادی ورودی و یا عرصه های اطراف شهر. 

محورهای دید و منظر (کریدورهای بصری). سیمای جداره ها و زمین: نقش و نگارهای دائمی و موقت ثبت شده در دیوارهای شهر، تابلوهای تبلیاتی و تابلوهای تجاری – اداری، کف سازی ها و فضای سبز و ... 

نشانه های شهری نور و رنگ در فضای شهری، سیمای شب منظر فضای سبز ب – در بخش زندگی در فضای شهری، نیز موضوع ها و مضامین زیر مد نظر است: انسان در فضای شهری: رابطه انسان با محیط شهری، مناسبات اجتماعی و ... 

حضور کودکان، سالمندان و معلولین جسمی حرکتی در فضای شهری دسترسی، حرکت و سکون حقوق شهروندی: حق بهره برداری از آفتاب و کلیه مواهب طبیعی در ساختمان و فضای شهری -حق عدم اشراف ساختمان های همجوار – حق دسترسی مناسب و بدون مانع به خدمات عمومی و امکانات فضای شهری، برای تمام افراد جامعه.  تاسیسات و مبلمان شهری  سرزندگی و نشاط  ایمنی و امنیت مشارکت رویدادهای و فضای شهری کارایی و کارآمدی عناصر، تجهیزات و امکانات فضای شهری. 

رشته های مسابقه: این مسابقه در دو رشته عکاسی و کارتون برگزار می گردد. 

گروه بندی رشته های مسابقه:

رشته کارتون گروه بندی خاصی ندارد اما بخش عکاسی در 2 گروه عکاساان حرفه ای و عکاسان تجربی تفکیک شده است. 

تعداد و نوع آثار: 

الف: رشته عکاسی – متقاضیان شرکت در رشته عکاسی می توانند صرفا در یک گروه از گروه های عکاسان حرفه ای یا تجربی شرکت کرده و در هر یک از بخش های دوگانه (سیما و منظر شهری و زندگی در فضای شهری) حداکثر 5 اثر (در مجموعه 10 اثر) ارسال نمایند. ب: رشته کارتون – در رشته کارتون هر شرکت کننده می تواند در بخش های دوگانه (سیما و منظر شهری و زندگی در فضای شهری) شرکت کرده و در هر بخش حداکثر 4 اثر (در مجموع 8 اثر) ارسال نماید. 

گاه شمار: آخرین مهلت دریافت آثار: پنجشنبه 14 اسفند 1393 
انتخاب و داوری آثار: هفته سوم اسفند 1393  
برگزاری نمایشگاه: اردیبهشت1394

گروه انتخاب و داوری آثار بخش عکاسی: آقایان مجتبی آقایی، جاسم غضبانپور، سعید محمودی ازناوه 
گروه انتخاب داوری آثار بخش کاریکاتور: آقایان مسعود شجاعی طباطبایی، حسین نیرومند و بهرام ارجمندنیا

جوایز و امتیازات:

1 – از میان آثار رسیده به دبیرخانه، حداکثر 150 عکس و 100 کاریکاتور برای نمایش و چاپ در کتاب انتخاب می شود.

2 – در رشته کارتون در هر بخش از بخش های دوگانه 3 رتبه (مجموعا 6 اثر) برتر انتخاب و علاوه بر لوح افتخار و یادمان مسابقه به رتبه های اول 15 میلیون ریال، رتبه های دوم 10 میلیون ریال و رتبه های سوم 5 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می شود.

3 – در بخش عکاسان حرفه ای: در هر بخش از بخش های دوگانه 3 رتبه (و در مجموع 6 اثر) برتر معرفی شده و علاوه بر لوح افتخار و یادمان مسابقه به هر یک از ایشان معادل 15 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می شود

4 – در بخش عکاسان تجربی: در هر بخش از بخش های دوگانه 3 رتبه (و در مجموع 6 اثر) برتر معرفی شده و علاوه بر لوح افتخار و یادمان مسابقه به هر یک از ایشان لوح افتخار و معادل 5 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می شود.

5 – بابت امتیاز نمایش و چاپ آثار در کتاب و انتشارات مربوط به مسابقات، به هر یک از آثار انتخاب شده مبلغ 1/000/000 (یک میلیون) ریال نیز پرداخت خواهد شد.

6 – به تمامی هنرمندانی که آثارشان برای مسابقه برگزیده می شود، گواهی شرکت اعطا می شود.

شرایط و مقررات رشته عکاسی: 

1 – شرکت تمامی علاقمندان در این مسابقه آزاد است. 
2 – آثار می بایست با 2 فرمت TIF یا JPG با رزولوشن 300 دی پی آی و ابعاد حداقل 20*25 سانتی متر و با حجم حداقل 3 مگابایت ارسال شود. 
3 – فایل مربوط به هر اثر عکاسی، به نام صاحب اثر، موضوع، محل و زمان عکسبرداری نامگذاری شود. 
4 – در صورت ارسال اثر به صورت CD، روی هر CD نام و نام خانوادگی و گروه متقاضی شرکت قید شود. 
5 – ترتیب نمایش مجموعه عکاسها مشخص گردد. 
6 – اگر بنا به ضرورت موضوع یا مفهوم چند اثر در یک کادر ارائه شود، به مثابه یک اثر تلقی می گردد. 7 – آثار رشته عکاسی می بایست کاملا مستند بوده و از هر گونه دستکاری یا حک و اصلاحی که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش می سازد اجتناب شده باشد.

شرایط و مقررات اختصاصی رشته کارتون:

1 – آثار ارسالی نباید قبلا برنده جایزه شده باشد. 
2 – آثار ارسال باید 200dpi با طول یا عرض 1500pixel و با فرمت jpg باشد. 
3 – ارسال(نام، نام خانوادگی، آدرس پستی، آدرس ایمیل و تلفن تماس) توسط هنرمندان فقط به صورت فایل word الزامی است.

نشانی دبیرخانه: تهران ، کوی نصر(گیشا)، خیابان شهید خان دایی(22)، نبش خیابان شهید نظری عارف ، شماره 32، طبقه زیر همکف - تلفن تماس 88272730

تاریخ : دوشنبه 11 اسفند 1393 | 01:56 ب.ظ | نویسنده : مهندس رامین حسین خانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.