تبلیغات
معماری - نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی در کیش آغازبکار کرد
[font=tahoma][/font]
نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی کیش امروز با شعار « قاب دریا و دست های سپید » « موج و مرجان و سنگ و مروارید» با حضور17 هنرمند داخلی و خارجی در محل دماغه هور جزیره کیش آغاز بکار کرد.
نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی در کیش آغازبکار کرد
نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی کیش از امروز تا 10 اسفند ماه میزبان 12 هنرمند خارجی و 5 مجسمه ساز ایرانی است که با هنر خود بر روی سنگ های تراورتن به ابعاد 300 در 150 و 100 سانتی متر به خلق آثاری نو و ماندگار می پردازند.

در این سمپوزیوم هنرمندانی از کشورهای ایتالیا ، بلغارستان، تایوان ، آلمان ، پرتغال، بلاروس، اسپانیا، کاستاریکا، صربستان، گرجستان و مجارستان و اتریش به خلق اثر خواهند پرداخت.

«سعید شهلاپور» و «سید محمد بهشتی» از ایران و «ایزودورو سیهارولیدزه » هنرمند گرجستانی 
الاصل مقیم آمریکا و رییس دپارتمان مسجمه سازی دانشگاه بوستون آمریکا داوری نهایی این رقابت ها را بر عهده دارند.

دبیر نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی ،این رویداد را یکی از مهم ترین برنامه ها در حوزه هنرهای تجسمی دانست و ابراز امیدواری کرد که این برنامه در تقویم سالانه کیش به عنوان رویدادی تاثیر گذار در عرصه هنرهای شهری به ثبت برسد.

«سید مجتبی موسوی» جزیره کیش را قطب فعال اقتصادی و تجاری در کشور برشمرد و گفت : رویکرد جدید مدیران منطقه داشتن نگاه ویژه به امور فرهنگی و هنری است که برگزاری این برنامه در نوع خود رخدادی مبارک است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی از برگزاری این رقابت رونق هنر مجسمه سازی معاصر ایران درسطح منطقه ، تلطیف فضای شهری جزیره و همچنین تبادل تجربیات هنرمندان در حوزه مجسمه سازی شهری است گفت : این برنامه در راستای تحقق اهداف کلان فرهنگی صورت گرفته است.

موسوی به اقدامات انجام شده در طول چند ماهه اخیر برای برگزاری این رویداد اشاره کرد و گفت : پس ازاعلام فراخوان برگزاری این برنامه 32 طرح از هنرمندان خارجی به دبیرخانه رسید که در نهایت 10 نفر به عنوان نفرات اصلی و دو نفر به عنوان رزرو برای حضور به این رویداد دعوت شدند و هیات انتخاب آثار، از میان 93 اثر ارسالی از 77 هنرمند ایرانی، درنهایت پنج هنرمند را برای شرکت در این رویداد هنری انتخاب کرد.

وی اضافه کرد : در کنار راه یافتگان به این سمپوزیوم 17 هنرمند جوان و دانش آموخته مجسمه سازی و یا دانشجوی این رشته به عنوان دستیار، هنرمندان را در ساخت آثار همراهی خواهند کرد.


«بهبود بهی زادی » مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش در سخنانی به رویکرد فرهنگی و هنری مدیریت عالی منطقه و تاکید بر برگزاری برنامه های اثر گذار و بزرگ اظهار داشت : اگر چه برپایی این برنامه زمان بر بود اما موفق به انجام این رویداد شدیم.

وی با اعلام اینکه هر ساله جزیره کیش میزبان این رویداد خواهد شد از برپایی سمپوزیوم بین المللی نقاشی به عنوان یک برنامه در دستور کار حوزه فرهنگی در آینده ای نزدیک خبر داد.

این مسوول در سازمان منطقه آزاد کیش اضافه کرد : برگزاری این رویداد هنری گامی مهم در راستی ارتقا هنر کشور خواهد بود.

به گزارش ایرنا ، درادامه این برنامه «سعید شهلا پور»هنرمند پیشکسوت مجسمه سازی گفت : یکی از نقاط قوت برگزاری چنین رویداد ها این است که مردم با هنرمندان ارتباط مستقیم پیدا می کنند و از ابتدا تا انتها شاهد خلق یک اثرهنری هستند ، این مهم است که مردم ببینند یک هنرمند چگونه از جسمی بی جان همچون سنگ ، آهن و چوب اثری ماندگار خلق می کند.

وی یاد آور شد: در طول سال ها شاهدم که مردم با آثار خلق شده به گونه ای دیگر رفتار می کنند ، با مجسمه عکس یادگاری می گیرند ، به بودن آن احترام می گذارند و آن را شست و شو می دهند.

این داور در نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی اظهار داشت: نصب آثار این رویداد هنری در کیش می تواند آن را به یکی از جاذبه های جزیره به ویژه برای جذب گردشگران خارجی تبدیل کند.

در کنار برپایی این سمپوزیوم نمایشگاهی از 42 اثر از هنرمندان مجسمه ساز در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

به هریک از هنرمندان راه یافته به سمپوزیوم مبلغ سه هزار دلار به عنوان هدیه ورودی پرداخت و در پایان به سه هنرمند و اثر برگزیده هیات داوران به ترتیب دیپلم افتخار به همراه هفت ، پنج و سه هزار دلار اهدا می شود.

نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی کیش امروز با حضور« بهبود بهی زادی» مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش ، «سید مجتبی موسوی» دبیر سمپوزیوم و جمعی از هنرمندان داخلی و خارجی در دماغه هور جزیره کیش به صورت رسمی آغاز بکار کرد.


تاریخ : دوشنبه 11 اسفند 1393 | 01:54 ب.ظ | نویسنده : مهندس رامین حسین خانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.